فروش کامپیوتر ، فروش سیستم کامل با بهترین قیمت
معرفی جدیدترین لپ تاپ، تبلت، سخت افزار جدید و بازی های جدید
فروش سیستم خانگی
                   فروش سیستم گیمینگ
                                  فروش سیستم اداری

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 1396/03/15

بدون شک یکی از جذاب‌ترین و درعین‌حال چالش برانگیز‌ترین مراحل تهیه و تدارک یک رایانه شخصی رومیزی انتخاب قطعات سخت‌افزاری تشکیل‌دهنده ساختار آن و جمع‌آوری اطلاعات لازمه جهت اقدام به خرید محصولات مناسب می‌باشد. درحالی‌که خرید قطعات رایانه شخصی به‌صورت جداگانه و تک به تک انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری را در اختیار فرد قرار داده و به وی اجازه می‌دهد تا با توجه به نیازها و انتظارات خود سخت‌افزارهای لازمه را تهیه نماید، اما این مهم همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد مدت زمان تقریباً فراوان و مهم‌تر از آن دانش فنی مطلوبی را به‌منظور جمع‌آوری اطلاعات نیازمند می‌باشد و که این خود برخی از اشخاص را وادار می‌نماید تا به نمونه رایانه‌های شخصی از پیش آماده شده و یا لپ‌تاپ‌ها روی آورده و وقت خود را صرف خرید قطعات نکنند؛ اما با این حال افراد حرفه‌ای و یا بهتر بگوییم کسانی که قصد دارند حداکثر کارایی در قبال هزینه پرداختی را از رایانه شخصی خود دریافت نماییده و در قیمت نهایی تمام شده محصولات نیز صرفه‌جویی‌هایی را به عمل آورند بدون شک خرید نمونه کامپیوترهای از پیش آماده شده را مدنظر خود قرار نمی‌دهند.


used-pc-parts

یکی از بارزترین امتیازاتی که افراد نامبرده هنگام اقدام به خرید محصولات مورد انتخاب خود از آن بهره‌مند بوده و صرفه نظر از نکات مثبت دیگر، منبعی بسیار اساسی جهت صرفه‌جویی هنگفت برای آن دسته از اشخاصی که از محدودیت در بودجه برخوردار می‌باشند به شمار می‌رود خرید سخت‌افزارهای رایانه‌ای به‌صورت دسته دوم است. یک رایانه شخصی از پیش آماده شده (مانند نمونه‌های AIO، لپ‌تاپ، مینی کامپیوترها، پیشنهادات مغازه داران و …) همان‌طور که از نام آن می‌توان استنباط کرد تمامی قطعات تشکیل‌دهنده پیکره یک رایانه را از پیش در بطن خود جای داده و تغییر و تعویض آن‌ها نیز در برخی از موارد امکان‌پذیر نمی‌باشد که این مهم بدان معنی است که شخص خریدار در هر صورت مجبور است تا مبلغ در نظر گرفته شده برای رایانه را پرداخت کرده تا بتواند به استفاده از آن بپردازد که این قیمت نیز در بسیاری از مواقع از هزینه واقعی سخت‌افزارهای موجود بیشتر بوده و فاکتورهایی از قبیل برند کمپانی سازنده، سرهم سازی رایانه و … نیز از خریدار دریافت می‌شود؛ اما یک نمونه رایانه شخصی که صفر تا صد آن توسط فرد مصرف‌کننده جمع‌آوری شده و واسطه‌های مختلفی در مسیر تهیه و خرید آن قرار نگرفته‌اند دیگر از معایب فوق رنج نبرده و همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد انعطاف‌پذیری بسیار بالاتری را مبنی بر جمع‌آوری سخت‌افزارهای مطلوب و متناسب با نیاز در اختیار وی قرار می‌دهد که مهم‌ترین امتیاز آن را نیز قابلیت تهیه قطعات به‌صورت دست دوم عنوان کردیم.اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب ....


همان‌طور که می‌دانید خرید یک قطعه الکترونیکی به‌صورت دست دوم با ریسک‌های گوناگونی همراه بوده و ترس از عدم عملکرد صحیح آن همیشه در فرد وجود دارد و ازآنجایی‌که سخت‌افزارهای رایانه‌ای نیز در دسته قطعات الکترونیکی طبقه‌بندی می‌گردند، لذا تمامی توضیحات فوق در مورد آن‌ها نیز صادق بوده و از این قاعده مستثنا نمی‌باشند. سخت‌افزارهای رایانه‌ای با توجه به ماهیت طراحی و نحوه پیکربندی آن‌ها از درجات مختلفی در فعالیت طولانی مدت برخوردار می‌باشند. یک قطعه تشکیل‌دهنده ساختار کامپیوتر با این حال که به‌صورت دسته دوم تهیه شده است ممکن است سالیان سال همچنان به کارکرد خود ادامه داده و قطعه دیگری در همان ابتدای خرید آکبند و خروج از جعبه مشکل‌دار باشد. صرفه نظر از انسانیت فرد فروشنده یک قطعه دست دوم و درستی صحبت‌های وی مبنی بر سالم بودن سخت‌افزار، احتیاط و پیروی از جوانب عقل به‌عنوان فاکتوری بسیار اساسی در خریدی مطمئن و با طیب خاطر حتی به‌صورت دسته دوم همیشه مطرح می‌باشد که بر همین اساس تصمیم گرفتیم تا با تدوین مقاله‌ای بایدها و نبایدهای خرید سخت‌افزارهای رایانه‌ای به‌صورت دست دوم را خدمت خوانندگان محترم و عزیزتر از جان ارائه دهیم؛ اما پیش از پرداختن به مبحث موضوع بهتر است تا ابتدا با اصطلاحاتی در این حوزه بیشتر آشنا شویم.

حتماً شما نیز تاکنون عبارت Refurbished را در بسته‌بندی برخی از محصولات مشاهده کرده‌اید. همان‌طور که می‌دانید اصطلاح دست دوم به حالتی اطلاق می‌شود که یک سخت‌افزار رایانه‌ای از دست مصرف‌کننده مجدداً به دست مصرف‌کننده‌ای انتقال یافته و هیچ‌گونه‌ای واسطه‌ای در مبدأ و مقصد مسیر قرار نگرفته باشد، اما اصطلاح اشاره شده در ابتدای پاراگراف که معادل آن در زبان فارسی عبارت مرمت می‌باشد به قطعه‌ای گفته می‌شود که به هر دلیلی بازسازی و یا نوسازی مجدد شده و دوباره به بازار عرضه گردیده است؛ به‌عنوان‌مثال سخت‌افزار مادربرد شما که به دلیل مشکلی از عملکرد مطلوب برخوردار نمی‌باشد به گارانتی بازگشت داده شده و کمپانی مربوطه نیز پس از تعمیر، مجدداً آن را برای شما ارسال می‌کند، در این حالت سخت‌افزار مادربرد مرمت شده است. برچسب عبارت مرمت که در بسته‌بندی برخی از سخت‌افزارها به چشم می‌خورد حالات بیشماری را تحت پشتیبانی خود قرار داده و ردیابی تاریخچه آن اغلب امکان‌پذیر نمی‌باشد، اما اگر به‌صورت کلی بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم باید گفت که یک سخت‌افزار مرمت شده در مقایسه با یک قطعه دست دوم از وضعیت و موقعیت بهتری برخوردار می‌باشد. برخی از حالاتی که برچسب نامبرده در بسته‌بندی برخی از محصولات ممکن است مشاهده شود عبارتند از:

سخت‌افزاری آکبندی که از همان ابتدا مشکل‌دار بوده و توسط کمپانی سازنده تعمیر و مجدداً به فروش رسیده است.

سخت‌افزاری که تحت تأثیر عواملی مانند انتقال و یا در ویترین نمایش آسیب دیده و توسط کمپانی سازنده تعمیر و مجدداً به فروش رسیده است.

سخت‌افزار جدیدی که خریداری گشته و در بازه مربوطه بدون استفاده مجدداً به فروشنده بازگردانی شده است.

سخت‌افزاری که مدتی پس از استفاده و در بازه تحت پوشش گارانتی به کمپانی سازنده بازگشت داده شده و پس از تعمیر مجدداً به فروش رسیده است.

سخت‌افزاری که توسط مصرف‌کننده آسیب دیده و پس از تعمیر (توسط تعمیر کار) مجدداً به فروش رسیده است.

و …

refurbished-product

همان‌طور که مشاهده می‌کنید در برخی از موارد اشاره شده قطعه سخت‌افزاری به‌هیچ‌عنوان مورد استفاده قرار نگرفته است، به‌عنوان‌مثال یک دستگاه تلفن همراه که مدت زمانی طولانی در ویترین مغازه‌ای به سر برده و باتری آن شارژ نگشته است در هنگام استفاده ممکن است جریان الکتریسیته را قبول ننماید، در این حالت دستگاه تلفن همراه کاملاً سالم بوده و تنها با تعویض باتری آن برچسب مرمت نیز اطلاق می‌گردد. حال که با اصطلاحات مربوطه و تفاوت‌های موجود در بین آن‌ها تا حدودی آشنایی پیدا کردیم و دانستیم که یک قطعه بازسازی شده در حالت کلی از وضعیت و موقعیت مطلوب‌تری نسبت به سخت‌افزار دست دوم برخوردار می‌باشد، اکنون بحث را به پیش برده و بایدها و نبایدهای خرید قطعات رایانه‌ای به‌صورت دست دوم را با یکدیگر بررسی می‌نماییم. شایان ذکر است که توضیحات نوشته فعلی بیشتر حالت خرید یک قطعه به‌صورت دست دوم را هدف قرار داده و نیازی نیست که در بسته‌بندی محصول به دنبال عبارت Refurbished بگردید. توضیحات فوق تنها در جهت کسب اطلاعات بیشتر گردآوری گشته و لازم به ذکر نیست که عبارت نامبرده در بسته‌بندی محصولی که فرد مصرف‌کننده پس از خرید قطعه‌ای جدید، قصد فروش سخت‌افزار قدیمی خود را در سر دارد به‌هیچ‌عنوان به چشم نمی‌خورد (منوط به اینکه قطعه پیشتر توسط کارخانه سازنده بازسازی نشده باشد).

چهارچوب کیس

used-pc-parts-computer-case

کیس‌های رایانه‌های شخصی رومیزی در حالت کلی تشکیل یافته از موادی همچون فولاد، آلومینیوم و یا پلاستیک می‌باشند که عملکرد اصلی آن‌ها نیز فراهم آوردن محیطی ایمن جهت کارکرد سخت‌افزارهای داخلی و ایجاد تهویه جهت عملکرد مطلوب می‌باشد. یک کیس تا زمانی که چهارچوب آن دست نخورده باقی‌مانده و مشکلاتی از قبیل شکستگی و یا … در بدنه آن‌ها به چشم نخورد می‌توانند به بهترین شکل ممکن به ایفای نقش خود بپردازند. علاوه بر آن مواردی که می‌توانند در کاهش ارزش یک چهارچوب کیس مفید واقع شده و از قیمت آن بکاهند نگهداری نامناسب، زنگ‌زدگی، رنگ و رو رفتگی و یا ایجاد خط و خش‌های گوناگون بر روی آن می‌باشد که تنها در ظاهر کیس تأثیرگذار بوده و در عملکرد اصلی آن مشکلی ایجاد نمی‌نمایند. بنابراین با توجه به‌تمامی توضیحات پاراگراف فعلی می‌توانیم به این نتیجه برسیم که خرید یک چهارچوب کیس به‌صورت دست دوم منبعی مناسب جهت صرفه‌جویی در هزینه‌های تمام شده رایانه شخصی به شمار رفته و تهیه یک نمونه آکبند توفیری را در عملکرد نهایی ایجاد نمی‌کند. ایراد دیگری که می‌توان به خرید چهارچوب کیس به‌صورت دست دوم اشاره کرد عدم کارکرد بخش‌های الکترونیکی آن نظیر درگاه‌های یو اس بی، جک‌های صدا، فن‌های تهویه و … می‌باشند که مجدداً اگر در حالت کلی بخواهیم به آن نگاه کنیم، تهیه نمودن تعدادی فن و یا هاب‌ یو اس بی و سپس سوار کردن آن‌ها بر روی کیس ارزان‌تر از خرید یک محصول آکبند به شمار می‌رود.

منبع تغذیه

used-computer-parts-psu

بدون شک منبع تغذیه یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین سخت‌افزارهای موجود در ساختار یک رایانه شخصی به شمار می‌رود که از متأسفانه از جانب برخی از کاربران کمترین توجه را دریافت می‌کند. یک سخت‌افزار منبع تغذیه که وظیفه بسیار خطیر تبدیل ولتاژ AC (برق شهر) به DC (مورد استفاده توسط قطعات الکترونیکی) را برعهده دارد به‌گونه‌ای بسیار نزدیک مرگ و زندگی تمامی قطعات دیگر نظیر مادربرد، کارت گرافیک، پردازنده مرکزی و … را در دست داشته و کوچک‌ترین اختلال در عملکرد خروجی آن می‌تواند به سوختن تمامی بخش‌ها منتهی شود. منابع تغذیه رده ارزان قیمت که المان‌های ساختاری آن‌ها از مواد بی‌کیفیتی تشکیل یافته‌اند به‌صورت کلی از عمر محدودی برخوردار بوده و اغلب در مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند. خرید یک منبع تغذیه به‌صورت دست دوم تنها در صورتی پیشنهاد می‌شود که از حسن نیت فرد مقابل اطمینان خاطر داشته و حدالمکان پیشینه فعالیتی سخت‌افزار را نیز از وی جویا شوید. یک منبع تغذیه که مدت زمان فراوانی از کارکرد آن گذشته یا به‌عبارتی‌دیگر از عمر طولانی برخوردار می‌باشد معمولاً گزینه مناسبی جهت خرید به‌صورت دست دوم به شمار نمی‌رود؛ علاوه بر آن منبع تغذیه‌ای که از خروجی پایینی در مقایسه با توان مورد نیاز سخت‌افزارهای رایانه شخصی برخوردار بوده و اغلب تحت فشار قرار گرفته است نیز به دلیل تضعیف المان‌های داخلی آن و کاهش خروجی نهایی انتخابی عقلانی محسوب نمی‌گردد، اما با این وجود (منبع تغذیه در شرایط ایده آلی قرار داشته باشد) خرید سخت‌افزاری بسیار حیاتی نظیر منبع تغذیه به‌صورت دست دوم ریسک بزرگی به شمار رفته و پیشنهاد می‌گردد که حدالمکان تهیه یک واحد آکبند را مدنظر خود قرار دهید.

مادربرد

used-computer-parts-motherboard

سخت‌افزارهای مادربرد نیز به دلیل برخورداری از ماهیتی میزبان گونه و اتصال دیگر قطعات تشکیل‌دهنده ساختار یک رایانه شخصی رومیزی به آن‌ها در برخورداری از مشکلات مختلف شباهت‌های بسیاری را با منابع تغذیه داشته و از بخش عظیمی از معایب آن رنج می‌برند. یک سخت‌افزار مادربرد که به هر صورتی توسط مصرف‌کننده مورد استفاده قرار گرفته است بدون شک در داخل چهارچوب یک کیس نصب و به دیگر قطعات موجود نیز متصل گردیده است. هر بار که مدارات مجتمع و اتصالات آشکار و در معرض محیط یک مادربرد مورد انتقال قرار می‌گیرند، خطر وجود الکتریسیته ساکن و یا تجمع بار الکتریکی در برخی از قطعات نظیر خازن و یا سلف به دلیل عدم تخلیه مطلوب آن‌ها نیز حاضر می‌باشد که این خود احتمال سوختن بلافاصله سخت‌افزار مادربرد پس از سرهم بندی کیس و شارش جریان برق در آن را افزایش می‌دهد. ازآنجایی‌که مرگ و زندگی دیگر قطعات تشکیل‌دهنده ساختار یک رایانه شخصی به دلیل اتصال به سخت‌افزار مادربرد به‌گونه‌ای به عملکرد صحیح و بی عیب و نقص آن گرده خورده است، بنابراین پیشنهاد می‌گردد که در تهیه و خرید قطعه نامبرده نیز ریسک نکرده و اهداف خود را در تهیه یک محصول آکبند متمرکز کنید. درصورتی‌که قصد دارید در این بخش صرفه‌جویی‌هایی را به عمل آورده و هزینه تمام شده رایانه شخصی را کاهش دهید پیشنهاد می‌گردد که سخت‌افزار مادربرد را متناسب با نیازهای خود تهیه کرده و از خرید محصولات گران قیمت و برخوردار از ویژگی‌های گوناگون که به‌هیچ‌عنوان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند خودداری کنید.

واحد پردازنده مرکزی

واحدهای پردازنده مرکزی نوین و امروزی از طراحی بسیار پیچیده‌ و مختلطی برخوردار بوده و تجزیه و تحلیل جزئیات آن‌ها بدون برخورداری از دانش فنی تخصصی به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نمی‌باشد. یک واحد پردازنده مرکزی به‌عنوان سخت‌افزاری کوچک و در ابعاد چند سانتی‌متر مربع از استقامت و ایستادگی بالایی در برابر انواع شرایط مختلف برخوردار بوده و از بین بردن آن به سادگی میسر نمی‌باشد. کارکرد پردازنده‌ای که در همان ابتدای خروج از بسته‌بندی به فعالیت صحیح پرداخته است توسط کمپانی سازنده در دراز مدت تقریباً تضمین شده می‌باشد؛ بنابراین با توجه به این مهم خرید یک واحد پردازنده مرکزی به‌صورت دست دوم از ریسک پایینی برخوردار بوده و گزینه‌ای مناسب جهت صرفه‌جویی در هزینه‌های تمام شده محسوب می‌گردد، اما سطح پردازنده را در هنگام خرید به دقت بررسی نمایید.

used-computer-parts-cpu

پردازنده‌ای که سالیان سال تحت تهویه‌ای نامناسب و سیستم خنک‌سازی نامطلوب به فعالیت پرداخته است از احتمال بیشتری در سوختن برخوردار می‌باشد. علاوه بر آن مواردی از قبیل اعمال فشار بیش از حد به سطح پردازنده مرکزی، حمل نامناسب و از همه مهم‌تر اورکلاک ناشیانه و به دور از رعایت موازین ایمنی همگی در کنار یکدیگر ریسک خریدی نامطمئن را با فزونی همراه می‌سازند. اگر واحد پردازنده مرکزی‌ که قصد خرید آن به‌صورت دست دوم را در سر دارید به‌وسیله نیتروژن مایع (LN2) تحت اورکلاک شدید قرار گرفته و یا پخش کننده گرمای داخلی (IHS) آن از سطح مدار چاپی جدا شده است (اصطلاحاً گفته می‌شود که پردازنده دیلید شده است)، پیشنهاد می‌شود که حدالامکان از خرید آن صرفه نظر کنید، زیرا اگرچه پردازنده مربوطه ممکن است همچنان کار کرده و به فعالیت خود ادامه دهد، اما بروز رفتارهایی عجیب و غریب و … کاملاً اجتناب‌ناپذیر می‌باشند.

کارت گرافیک

used-computer-parts-graphics-card

وجود انواع المان‌ها و سیستم‌های گوناگون نظیر تراشه شتاب‌دهنده، رگلاتور ولتاژ، چیپ‌‎های حافظه و … بر روی یک سخت‌افزار کارت گرافیک احتمال بروز مشکل در یکی از آن‌ها را با احتمال فراوانی همراه می‌سازد. کارت‌های گرافیک در نحوه طراحی و توسعه از شباهت‌های بسیاری با سخت‌افزار مادربرد برخوردار بوده و خطر از بین روی آن‌ها به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی نیز بالا می‌باشد، اما با این وجود سخت‌افزار نامبرده به دلیل قیمت هنگفت آن گزینه‌ای بسیار وسوسه کننده جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها به شمار می‌رود، مخصوصاً برای آن دسته از افرادی که هدف آن‌ها از جمع‌آوری رایانه شخصی پرداختن به بازی می‌باشد. تهیه یک کارت گرافیک در این حالت مستقیماً با معادله خطر در مقابل پاداش دریافتی گره خورده و به جمع‌آوری اطلاعات مربوطه مبنی بر تاریخچه نحوه استفاده توسط فرد فروشنده و … پیش از اقدام به خرید بستگی دارد. درصورتی‌که معامله‌ای مناسب و درخور توجه و یا به‌عبارتی‌دیگر شکار به پستتان خورده و قیمت در نظر گرفته شده برای محصول دست دوم نیز ارزش خطر کردن و خرید ریسک به جان را دارد اقدام به تهیه محصول کنید، اما مجدداً پیشینه نحوه چگونگی استفاده توسط فرد فروشنده و اثرات فیزیکی موجود بر روی سطح مدار چاپی و … را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

حافظه اصلی (رم)

used-computer-parts-ram

سخت‌افزارهای حافظه اصلی به دلیل عدم بهره‌مندی از تعداد المان‌های فراوان و ساختار پیچیده درست در نقطه مقابل قطعاتی مانند مادربرد و کارت گرافیک قرار می‌گیرند. عملکرد یک ماژول حافظه اصلی در حالت کلی به‌منظور ذخیره‌سازی داده‌های پردازشی پردازنده مرکزی مورد استفاده قرار گرفته و اصطلاح نگهداری نامناسب در مورد آن‌ها تقریباً از گستردگی کمتری برخوردار می‌باشد. اگر تهویه داخلی یک چهارچوب کیس دارای شرایط نامطلوبی باشد احتمال آسیب رسیدن به تراشه‌های حافظه ماژول‌های رم به دلیل افزایش حرارت تولیدی امکان‌پذیر می‌باشد که این مهم در قالب نمایش صفحات آبی مرگ متعدد (BSOD) در رایانه شخصی به راحتی قابل شناسایی است. علاوه بر آن وجود گارانتی مادام‌العمر الحاقی از جانب برخی از کمپانی‌های سازنده سخت‌افزارهای نامبرده بر محصولات خود مهر تأییدی بر عملکرد دراز مدت آن‌ها می‌باشد، بنابراین خرید کیت‌های حافظه دستم دوم در این مرحله از ریسک پایینی برخوردار بوده و موقعیت مناسبی به‌منظور صرفه‌جویی در هزینه محسوب می‌گردد.

دیسک سخت

سخت‌افزار دیسک سخت که در بین قشر عظیمی از افراد تحت عنوان عمومی هارد شناخته می‌شود در حالت عادی و خرید واحدی آکبند نیز قطعه‌ای ترسناک به شمار می‌رود. تصور کنید که دیسک سخت رایانه شخصی شما که از گنجایشی برابر با چند ترابایت بهره‌مند بوده و اطلاعات طول عمرتان را بر روی خود ذخیره‌سازی نموده است به یک باره از فعالیت باز ایستاده و بسوزد، چه حالی به شما دست می‌دهد؟

Inner view of a hard disk drive Seagate Medalist ST33232A

سخت‌افزارهای دیسک سخت به دلیل برخورداری از ماهیت مکانیکی و المان‌های متحرک نظیر بازوی مغناطیسی و پلاتر دوار بر خلاف قطعات الکترونیکی از استهلاک بهره‌مند می‌باشند. طراحی سخت‌افزار نامبرده به‌گونه‌ای می‌باشد که از زمان روشن شدن رایانه شخصی تا زمان خاموش شدن مجدد آن به‌صورت پیوسته مورد استفاده قرار گرفته و گشتاور بخش ذخیره‌ساز اطلاعات (پلاتر) و حرکت بازوی مغناطیسی مربوطه جهت خوانش اطلاعات، استهلاک قطعه مذکور را همواره افزایش می‌دهند؛ بنابراین به جرئت می‌توان گفت که از کار افتادن یک دیسک سخت کاملاً حتمی بوده و امری اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود. آن دسته از افرادی که ابهاماتی را در مورد عدم عملکرد سخت‌افزار دیسک سخت در سر دارند بهتر است پرسش خود را از “آیا یک هارد ‌می‌سوزد؟” به “چه وقت یک هارد می‌سوزد؟” تغییر دهند.

حال با توجه به‌تمامی توضیحات مطرح گردیده و انضمام مواردی از قبیل نگهداری نامناسب فرد پیشین از سخت‌افزار، آسیب‌های فیزیکی در حین انتقال و مخلوط اندکی شانس بد، آیا خرید یک هارد دیسک به‌صورت دست دوم از نظر شما انتخاب عاقلانه‌ای به نظر می‌رسد؟

دیسک جامد

used-computer-parts-ssd

سخت‌افزارهای دیسک جامد یا به‌عبارتی‌دیگر SSD برخلاف دیسک سخت (HDD) از هیچ‌گونه قطعات متحرکی برخوردار نبوده و تنها خطری که به‌صورت بالقوه‌ هستی آن‌ها را تهدید می‌کند الکتریسیته ساکن است. علاوه بر آن یک سخت‌افزار دیسک سخت با توجه به نحوه طراحی آن از استقامت بسیار بیشتری در مقایسه با دیسک سخت برخوردار بوده و انتقال مکرر آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌سازد. تراشه‌های حافظه به کار رفته در ساختار یک دیسک جامد از سیکل یا به‌عبارتی‌دیگر تعداد دوره‌های محدودی در میزبانی اطلاعات برخوردار بوده و زمانی که این محدودیت به پایان برسد، تراشه‌های حافظه آن همانند یک فلش مموری قفل شده و امکان نوشتن اطلاعات (Write) دیگر فراهم نمی‌باشد؛ بنابراین تنها استفاده نامناسبی که می‌تواند به مصرف‌کننده پیشین نسبت داده پر کردن بیهوده دیسک جامد و سپس فرمت نماییدن کامل آن می‌باشد که تکمیل یک سیکل دوره کامل را به خود اختصاص داده و در حرکت به سمت محدودیت تراشه‌های حافظه مثمر الثمر واقع می‌گردد، اما مجدداً ذکر این نکته نیز ضروری است که دوره مذکور از تعداد فراوانی برخورداری بوده و اتمام آن در صورت استفاده مناسب 10 سال و یا حتی بیشتر به طول می‌انجامد؛ بنابراین سخت‌افزار دیسک جامد نیز همانند حافظه اصلی فرصتی مناسب جهت صرفه‌جویی در هزینه‌های اعمالی به شمار می‌رود؛ اما پیش از اقدام به خرید حتماً تست و بررسی‌های نوشت و خوانش اطلاعات (Write و Read) را از سخت‌افزار تهیه و آنها را با نمونه محصول آکبند مقایسه کرده و از عدم وجود بدسکتور در دیسک جامد نیز اطمینان حاصل کنید.

سخت‌افزار دیسک‌خوان

used-computer-parts-disk-drive

سخت‌افزارهای دیسک‌خوان که با پیشرفت فناوری و افزایش سرعت شبکه اینترنت امروزه به قطعاتی کمیاب و عتیقه تبدیل گشته‌اند بدون نیاز به هیچ‌گونه توضیحات اضافی و مقدمه‌چینی‌های گوناگون فرصتی بسیار مناسب جهت صرفه‌جویی محسوب می‌گردند. اگر مشکلات ترافیک محدود شبکه اینترنت و سرویس‌های حجمی در کشور ایران وجود نداشته و خودنمایی نمی‌کردند به عقیده نویسنده حقیر خرید یک سخت‌افزار دیسک‌خوان امروزه توجیهی منطقی را به دنبال نداشته و اختصاص بودجه آن به ارتقا دیگر سخت‌افزارهای لازمه انتخاب مناسب‌تری به شمار می‌رود، اما اگر به هر دلیلی خرید یک دیسک‌خوان برای شما امری ضروری تلقی می‌گردد به‌هیچ‌عنوان از خرید نمونه سخت‌افزارهای دست دوم ترسی نداشته باشید، زیرا عملکرد قطعات داخلی یک دیسک‌خوان به‌صورت کلی تضمینی 30 ساله را به خود اختصاص داده‌اند.

نمایشگر (مانیتور)

used-computer-parts-monitor

نمایشگرهای امروزی بر اساس نوع طراحی خود از ظرافت بسیاری برخوردار بوده و معمولاً وسواس مصرف‌کنندگان در خرید را نیز به دنبال دارند. برخی از افراد مختلف که نمایشگری آکبند را تهیه نموده و برای اولین بار به استفاده از آن می‌پردازند با مشاهده یک نمونه پیکسل گیر کرده و یا پیکسل سوخته بلافاصله سخت‌افزار را به گارانتی باز پس می‌فرستند (البته ذکر این نکته ضروری است که اگر تعداد پیکسل‌های مشکل‌دار در مانیتور از 3 عدد کمتر باشند، نمایشگر معمولاً شامل گارانتی نمی‌شود)، بنابراین وجود نمایشگرهای مرمت شده در بازار از گستردگی فراوانی برخوردار بوده و کافی است به یک مغازه مراجعه کنید تا با انبوه تعداد مانیتورهایی که به دلایل نامبرده باز پس فرستاده شده‌اند مواجه شوید. خرید نمایشگر به‌صورت دست دوم در زمانی که قصد دارید تعداد فراوانی را به‌منظور استفاده در شرکت و یا مکانی نظیر گیم‌نت، کافی‌نت و … به کار گیرید انتخابی بسیار مناسب به شمار رفته و صرفه‌جویی هنگفتی را برای فرد به ارمغان می‌آورند، اما درصورتی‌که قصد دارید تنها یک نمایشگر جهت استفاده شخصی خود تهیه کنید انتخاب بین خرید نمونه آکبند و یا دست دوم به خود شما بستگی دارد (این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که اگر قصد دارید تا نمونه یک نمایشگر آکبند را تنها به دلیل اجتناب از تعداد یک و یا دو عدد پیکسل سوخته تهیه کنید، سخت‌افزار آکبند مربوطه ممکن است از درب کارخانه سازنده میزبان پیکسل‌های سوخته باشد).

ماوس و صفحه‌کلید

used-computer-parts-mouse-keyboard

سخت‌افزارهای ورودی نظیر ماوس و صفحه‌کلید در حالت کلی یا به فعالیت پرداخته و یا از همان ابتدا خراب می‌باشند. بسیاری از نمونه قطعات ورودی بازگشت داده شده به کارخانه‌های سازنده تنها به دلایلی نظیر مورد پسند واقع نشدن توسط مصرف‌کنندگان و نحوه طراحی و ارگونومی سخت‌افزار صورت می‌پذیرند، بنابراین تهیه واحدهای دسته بودم به‌هیچ‌عنوان امتیازی را از خریدار سلب نمی‌کنند. البته شایان ذکر است که ماوس‌های گیمینگ و صفحه‌کلیدهای مکانیکی از این قاعده مستثنا می‌باشند، زیرا حسگر پیچیده موجود در ساختار ماوس‌های نامبرده در صورت استفاده نامناسب ممکن است رفتارهای آزاردهنده‌ای را از خود بروز داده و صفحه‌کلیدهای مکانیکی نیز به دلیل برخورداری از قطعات کاملاً مستقل از یکدیگر احتمال عدم کارکرد تعداد یک و یا چندین کلید در آن‌ها وجود دارد.

اسپیکر و هدست

آخرین سخت‌افزارهایی که به‌عنوان حسن خطام مقاله فعلی قصد بررسی آن‌ها را در سر داریم اسپیکر و هدست می‌باشند. قطعات فوق نیز در حالت کلی از ساختاری پیچیده و مختلط بهره‌مند نبوده و تفاوت‌های بارزی در بین محصولات آکبند با نمونه‌های دست دوم آن‌ها وجود ندارد، بنابراین پیشنهاد می‌شود که در صورت محدودیت در بودجه انتخاب واحدهای دست دوم را مدنظر قرار دهید.
طبقه بندی: سخت افزار،  اطلاعات کامپیوتری، 
برچسب ها: راهنمای خرید، سخت افزار، خرید سخت افزار،
دنبالک ها: سخت افزار،
ارسال توسط admin
آرشیو مطالب
لپ تاپ قدرتمند
ASUS Lamborghini VX 7

یکی از این محصولات نوت‌بوک متفاوت سری اسوس لامبورگینی ( ASUS Lamborghini) است که در سال‌های گذشته مدل‌های مختلفی از آن به بازار عرضه شده است. در همین راستا این شرکت به تازگی جدیدترین مدل از این خانواده را با نام لامبورگینی( Lamborghini VX7) معرفی کرده است.

پیوند های روزانه
امکانات جانبی
DigitalPC.ir
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات